Zaštita na radu i zaštita zdravlja

Bezbjednost i zdravlje radnika nema kompromis i najviši su prioritet u poslovanju ArcelorMittal Prijedor.

Bezbjednost i zdravlje radnika uvijek su bili najviši prioritet u ArcelorMittal Prijedor kompaniji. Svaka aktivnost i posao mora da sadrži na prvom mjestu identifikaciju opasnosti i procjenu stepena rizika, koji se mora otkloniti i tek kada okruženje bude bezbjedno za rad, nastaviti sa izvršavanjem posla. Zaštita na radu počinje sa kreiranjem bezbjednog radnog okruženja, obukom radnika za samostalan i bezbjedan rad, obezbjeđenje lične i kolektivne zaštitne opreme i potrebnih sredstava za rad.

Kulturu bezbjednosti gradimo na osnovama zaštite na radu, što znači da se na posao dolazi spreman i sposoban za rad, da se poštuju zahtjevi prevencije fatalnih nesreća i radi prema Uputstvu za samostalan i bezbjedan rad. Svi se radnici ohrabruju se da prestanu sa radom ukoliko nisu obezbjeđeni osnovni uslovi za bezbjedan rad i nastave sa obavljanjem aktivnosti tek kad se opasnosti i rizici otklone.

Prepoznavanje nesigurnih stanja na terenu, primjena adekvatnih mjera u otklanjanju opasnosti i rizika ključni su faktor u obezbjeđenju bezbjednih uslova rada.

I kada radno mjesto i okolinu dovedemo u prihvatljive okvire za bezbjedan rad, veliku pažnju i fokus moramo posvetiti ljudskom ponašanju. S tim u vezi, ohrabrujemo rukovodioce svih nivoa rukovođenja da provode određeno vrijeme na terenu, u razgovoru sa direktnim izvršiocima posla i da se fokusiraju na bezbjednost i zaštitu zdravlja. Cilj terenskih pregleda je pregled radnih praksi, jačanje postojećih standarda, prepoznavanje prilika za unapređenje, pružanje pozitivne povratne informacije o sigurnom radu i ispravljanje nesigurnih aktivnosti.

Zaštitu na radu težimo da unaprijedimo u skladu sa najboljom svjetskom praksom u oblasti rudarstva, koristeći se iskustvima drugih jedinica koje posluju u okviru kompanije ArcelorMittal. Idemo u korak s vremenom i mnoge aktivnosti uključuju digitalizaciju procesa što je i naš fokus u narednim godinama. Konstantno tražimo rješenja i radimo na unapređenju na poljima : sprečavanja umora vozača teške rudarske mehanizacije, unapređenja u oblasti vozila i vožnje, izolacija energije prilikom rada na opremi, rad na visini, rad u skučenom prostoru, bezbjednost na željeznici, rad sa kranovima i opremom za podizanje, spremnost na reagovanje u vanrednim situacijama, identifikacija opasnosti i procjena rizika i mnoga druga polja rada.

Bezbjednost radnika nema kompromis. Smatramo da je edukovan radnik zaštićen radnik i zato mnogo polažemo u obuke iz zaštite na radu. Program obuke TAKE CARE za cilj ima izgradnju kulture bezbjednosti na radnom mjestu, da bezbjednost polazi od mene, a nastavlja se sa timskim radom. Ohrabrujemo radne kolege da čuvaju sebe, ali i kolege oko sebe. Program je osmišljen da traje 10 godina i svaki radnik će proći obuku u trajanju od 20 dana u tom periodu.

Samo zajedničkim naporima svih zaposlenih, možemo ostvariti cilj koji želimo, a to je da se na kraju radnog dana, svi vratimo svojim kućama, svojim najmilijima živi i zdravi.